• That was the
    32nd ASICS Austrian Women's Run 2019
  • Congratulations!
    Caroline Makandi Gitonga wins the 5 k elite competition!

32nd ASICS Austrian Women's Run

  • Enjoy the journey - 32. ASICS Austrian Women´s Run 

    More than 30.000 runners from 92 nationens were at the ASICS Austrian Women´s Run on 26th Mai 2019 at the start! ASICS Austrian Women´s run is welcoming already 8 years in a row more than 30.000 female runners, which makes this event to one of the internationaly most important Women Runs inthe world. 

    12 international and 22 national athletes led our runners. 

    Caroline Makandi Gitonga (KEN) - 15:48,05 wins the  thrilling 5k elite run, followed byCamille Buscomb 15:49,8 (NZL) and Tara Palm (AUS) 15:55,75

     

    Elite race winner - Caroline Makandi Gitonga (KEN)

    Caroline Makandi Gitonga (KEN) from the run2gether team won in the thrilling race with a perfect time 15:48,05 min, followed by Camille Buscomb (NZL) 15:49,8 min and Tara Palm (AUS) 15:55,7 min. Congratulations! 

    Great results at the 10k race

    Unbelievable! The first 3 runners of the 10k race finished under 40 minutes! The 1st place goes to Cornelia Moser (AUT) with the finish time 36:28,9 min, followed by Nora Szabo (HUN) 36:32,4 min at the 2nd place and Beata Popadiak (POL) (36:57,3 min) at the 3rd place. Both runners (Nora & Beata) are members of the ASICS FrontRunner team.

     

    Ilse Dippmann

    Organizer ASICS Austrian Women's Run

Results Quick information at klick

Age groups

  • 5km Elite race

    1. Caroline Makandi Gitonga (KEN), 15:48,05 min

    2. Camille Buscomb (NZL), 15:49,8 min

    3. Tara Palm (AUS), 15:55,75 min

  • 10km race

    1. Cornela Moser (AUT), 36:28,9 min

    2. Nora Szabo (HUN), 36:32,4 min

    3. Beata Popadiak (POL) 36:42,1 min

  • 5km Common class

    1. Windsperger Luna 18:37,9 min

    2. Kahtarina Götsch 18:56,7 min

    3. Nicole Bauer 19:14,4 min

TEAMS Schnelle Info auf einen Klick

Die schnellsten Teams

  • 5km Freundinnen Team

    1. Team Vegan.at - 01:51:48
    Hinnerth Maria, Schmitz Nadine, Grötzl Christiane, Witzany Lena, Altenburger Anja

    2. Mir Sarnerinnen - 01:53:51
    Moser Maria, Thaler Karolina, Pircher Margareta, Spögler Dora, Blasinger Ruth

    3. Frauenlauftraining Prater - 01:57:03
    Jakob Marie-Therese, Neuwirth Leonie, Sturm Carolien, Gstatter Karin, Fuhrmann Verena

  • 5km Firmen Team

    1. VIC Runners - 01:56:54
    Nussbaumer Victoria, Rohe Julia, Kny Chantal, Honan Alexa, Kny Isabelle

    2. TAKEDA WOMAN - 02:03:10
    Gschwandegger Romana, Kernbichler Judith, Treybal Manuela, Wernitznig Eva, Koller Stephanie

    3. dm - 02:03:54
    Daróczi Erika, Rosta Nikoletta, Reichl Jacqueline, Müller Sylvia, Denev Dagmar

  • 5km Familien Team

    RESCH Ladies - 01:02:22
    Resch Lucia, Hiesleitner Astrid, Resch Kathrin

    2. ATV Irdning - 01:05:46
    Reisinger Lea, Reisinger Anna, Reisinger Ulrike

    3. SV STRIGL Lunz Eibenberger
    Eibenberger Lena, Eibenberger Antonia, Eibenberger Anita

  • 10km Freundinnen Team

    1. ASICS FrontRunner - 03:21:10
    Szabo Nora, Popadiak Beata, Barbieri Beatrice, Zielinska Weronika, Kortmann Sonja

    2. PowerGirls - 03:26:57
    Bendl-Tschiedel Carola, Berisa-Klusoczki Diana, Leuthner Katharina, Weisz Teresa, Rogl Astrid

    3. Lauftiger - 03:27:07
    Jantschy Daniela, März Doris, Bauernfeind Jasmin, Balint Aniko, Kremsner Eva

  • 10km Firmen Team

    1. BI Runners - 04:11:22
    Pisoni Julia, Ryzhak Olena, Stadler Katharina, Winkler Sandra, Kotzian Veronika

    2. VIC Runners - 04:13:30
    Wright Rachel, Kulur Christina, Reismann Andrea, Macrory Julia, Konecni Snezana

    3. TU Wien - 04:18:21
    Tseng Chun-Wen, Schwarzböck Therese, Hoheisel Allegra, Roithner Caroline, Gorgas Franziska

  • 10km Familien Team

    1. Stinatzer Madln - 02:32:43
    Grandits Andrea, Six Laura, Grandits Christine

    2. skleine Beisl zum Herwig Family Team - 02:33:12
    Mitter Hannah, Mitter Andrea, Baumberger Iris

    3. TADALU - 02:39:42
    Grauzelová Ludmila, Valkova Darina, Grauzelova Tanja

  • 5km Schülerinnen Jg. 2003 und älter

    1. BG/BRG Klosterneuburg - 02:01:35
    Wiesmüllner Clara, Bachura Emma, Stiegler Sophie, Gschmeidler Magdalena, Iser Marlene

    2. BG/BRG Frauengasse Junior Sulfuretten - 02:03:10
    Banov Nevena, Schamp Lea, Zelenka Celine, Kopecky Olivia, Dreier Helene

    3. HLTW 13 - 02:08:24
    Göschl Lina, Wehrstein Valerie, Wehrstein Emily, Salomon Katarina, Fessl Katarina

  • 5km Schülerinnen Jg. 2004 und jünger

    1. BG/BRG Zehnergasse Wiener Neustadt - 02:03:00
    Glaser Marie, Sinz Ayla, Turner Caroline, Salentinig Jana, Koppensteiner Lina

    2. BG/BRG Frauengasse Junior Sulfuretten - 02:04:50
    Schamp Chiara, Purkarthofer Lisa, Kirnbauer Victoria

    3. The Parhamer Girls - 02:09:33
    Baumgartner Franziska, Haselbacher Emily, Lieschke Jenna, Koller Elena, Freunschlag Ella

  • 5km Lehrerinnen Team

    1. HLW Kufstein Die Perlen Tirol - 01:56:50
    Kremmel Adriana, Obermüller Elisabeth, Schnakenberg Simona, Messner Maria, Bletzacher Eva

    2. Sportmittelschule Wendstattgasse - 02:06:04,5
    Hoeller Eveline, Köhle Beatrix, Neuberger Astrid, Smejkal Sabrina, Mayer Julia

    2. The Parhamers - 02:06:10
    Eidenberger Karoline, Lenzhofer Julia, Gruber Barbara, Voscak Johanna, Weber Birgit

  • 10km Lehrerinnen Team

    1. BG18 KLOSTERGASSE - 04:51:39
    Schrenk Elisabeth, Domig Tamara, Felser Birgit, Soukup Claudia, Vonwald Anna

    2. BAfEP / HLW / FW Mistelbach - 04:53:57
    Ehart Julia, Piringer Miriam, Wagner Christina, Hauska Eva-Maria, Waditschatka Martina

    3. BAfEP / HLW / FW Mistelbach - 05:39:49
    Schellhorn Elisabeth, Goessinger Roxane, Stinzl Ingrid, Pinger Christina, Ramalho-Stadler Cristina